крварат зони

Кога поставување на твојот датотека постојат три важни области за да се задржи во умот:

Намали област: Ова е големината на големината на трим страница. Тоа е големината дека вашиот заврши книгата ќе бидат скратени за да, висина и должина на страната.
Крварат: Ова е област која се протега надвор од трим линија. Ако имате позадина, слика или било кој дизајн елемент кој сакате да искрвари исклучите страница, мора да се прошири оваа страна 1/8 "(3мм) надвор од нивото на опременост марки.
Безбедна област: Чувајте кутии со текст и наслови содржани во безбедна зона, која е на минимум 1/8 "(3мм) во од трим област.

Печатачот поставува наметнатиот страници на лист, па затоа е важно да се постави крвавења на сите 4 страни на страната.

 

управување со бои

За најдобри резултати на профили треба да се примени на слики во Photoshop, а не во InDesign:
При подготовка на вашите датотеки со слики во Photoshop, одберете од Измени / Претвори до профил и одберете една од следниве од паѓачкото мени:
• За GRACoL , Adobe профилот: обложени GRACoL 2006 (ISO 12647-2: 2004)
• За FOGRA обложени, Adobe профилот: обложени FOGRA39 (ISO 12647-2: 2004)
• За FOGRA соголени, профилот Adobe: соголени FOGRA47 (ISO 12647-2: 2004 )

 

поднесе првично

Разгледајте ги упатствата во овој дел за да помогне да се подготват вашите датотеки што е можно попрецизно. Ова ќе ви помогне за да се избегне грешки за време на preflight. Ако не сте сигурни дека вашите датотеки се поставени правилно контактирајте со вашиот продажбата на извршната власт за совет.

 

прифатливи датотеки

Примена датотеки Прифатени:
• Adobe InDesign
• Adobe Illustrator (. Не е погоден за внатрешни распоред ограничи Ве молиме да се редат уметноста и една страница документи, како логоа, јакни, и др)
• Печати PDF датотеки подготвени создадена од досиејата на примена наведени погоре

 

Фонт Водич линии

Ние Ви препорачуваме да го користите PostScript, или OpenType TrueType фонтови. Некои фонтови се оштетени за време на пренос, како што гори на DVD или испратите преку FTP. Ние препорачуваме компресирање фонтови пред поднесување на нив.

Не се создаде фонтови кои немаат соодветен фонт печатач. На пример, во вашиот распоред програма може да изберете "Хелветика", а потоа кликнете на "Задебелено" стил, бидејќи постои соодветна "Хелветика Задебелено" фонт печатач. Но, ако изберете "Футура тешки" и потоа се применува на "Задебелено" стил на тоа што нема да се похрабри верзија на тој фонт, бидејќи не постои соодветна фонт печатач.

Ние Ви препорачуваме да го изберете фонтот сакате директно во менито фонт наместо избирање на основната големина и примена на стилот. Со големи фонтови кои содржат многу тежини вториот техника може да направи вашата резултати непредвидлив.

Кога поставување на вашиот бојата на фонтот, ве молиме чувајте ги овие упатства во умот:
8 pt. на 100% од боја.
12 pt. на 60% до 80% на боја
16 pt. на боја CMYK. CMYK помал фонт да се печатат со остри рабови и се појавуваат нејасни (или исклучите регистар), бидејќи на точки се печатат како екран.

 

Преклопување

Апсењето е продолжување на графички или слика од 0.25pt за да се избегне било бело ореол или растојание околу слика или графика. Генерално процесот бои не треба да бидат заробени, иако постојат некои исклучоци. InDesign е дефиниција поставувања стапица, генерално, не треба да се грижите за апсењето.

Треба да бидете свесни на апсењето, кога ќе се тропа на слика или дизајн елемент од солидна позадина. Постојат два начини да се избегне белата хало, или она што се појавува да биде misregistration, со примена на правилна апсењето или со overprinting. Overprinting се препорачува за текст или графика или тенки линии, но се сеќавам дека overprinting ќе додадете доделени од бојата на објектот на основната боја и може да влијае на бојата на објектот.

Пример:
Ако имате зелен текст (c: 95 m: 0, y: 80, к: 0) седи на сино (c: 95 m: 20, y: 10, к: 0) позадина, не треба да се фатат, бидејќи на солидна позадина цијан И ако текстот е 16 pt. или помали треба да го поставите текстот да излишен.

 

Слика Поставете

Здраво res датотеки со слики секогаш треба да се достави како TIFF, ПСД, АИ или ЕПС датотеки. Најважниот фактор во репродукцијата на квалитетот е конечна големината на датотеката. Сите датотеки слика треба да биде 300 dpi (точки по инч) и линија уметност треба да биде 1200 DPI на конечната големина.
Голема слика скенирани во 150 DPI е функционално еквивалентни на некоја слика половина од тоа големина која е скенирани во 300 dpi. И двајцата ќе резултира со датотеката што е приближно иста големина.

При подготовка на вашите датотеки со слики треба да се фати на точниот износ на информации. Ако вашите датотеки се премногу мали, тие се појавуваат замаглени или pixelated. Ако тие се премногу големи, што направи на експонатор премногу тешко или може да предизвика грешки Големина на страницата.

Слики помалку од 300 DPI (или 1200 DPI за линија уметност) ќе предизвика грешка при preflight процес. Сите Hi-res слики треба да биде поставен како CMYK, и не повеќе од + 15% или -15% од големината на репродукција. Уметнички дела се симне од веб-сајт е обично премногу ниска резолуција за репродукција на печатење. Избегнувајте користење на линии во уметнички дела кои се потенки од .5 точка.

Сите слики треба да бидат доставени како CMYK, не RGB формат. Сите бои треба да се ретуширани и боја коригира во Photoshop пред сликите што се увезуваат во InDesign.

 

bitmapped Слики

Растерски или bitmap слики се содржани во форма на мали плоштади во мрежа како модел, познати како пиксели, за да ги претставуваат графика. Секој пиксел во bitmap слика има одредена локација и вредност за боја се доверени. Најчестиот тип на датотека се TIFF, EPS или Фотошоп ПСД датотеки.

При подготовка на фотографија фајлови за репродукција печатење треба да се речиси секогаш произведува TIFF слики или ПСД датотеки. TIFF датотеки се почести и се од отворен формат, што значи дека тие може да се користи во InDesign или Кварк. ПСД датотеки може да се користи само во програмата Adobe Photoshop.

Уште една честа сликата е JPEG. Главно се користи за фотографии, JPEG е една од двете заеднички формати на датотеки се користат на интернет. Тоа е компресиран формат, па информациите се изгубени за време на компресија. Ако имате JPEG датотека сакате да го користите во печат, отворете го во Photoshop и одберете: Слика> Mode-> CMYK бои (или сиви нијанси).

Тоа е во ред да resample од голема слика на една помала. Фотошоп едноставно фрла екстра пиксели и слика ќе се појави помала и исто толку остри како што беше порано.

Тоа никогаш не е добра идеја да се upsample од мала слика на една поголема. Во оваа ситуација, Photoshop додава пиксели на сликата. Програмата доделува боја на овие нови точки врз основа на бојата на соседните пиксели. Ова може да резултира во сликата, кој е blurrier од оригиналот, како што е прикажано на десната страна.

Никогаш не поднесе GIF датотеки со слики за печатење производство.

 

Црно-бели слики

Во зависност од вашиот проект, можете да го поставите вашиот слики како 1 боја црна и бела, duotones, или 4 боја CMYK слики.

1 боја црна и бела слика е поставена обично со користење на процесот црна. Светлите и темните делови се поставени во сиво.

2 бои црна и бела слика се постави користење на процес црна и ПМС боја. боја на ПМС може да се користи да се применуваат боја сепија или ПМС сива да се создаде повеќе детали во моменти на grayscalefrom на сенки.

4 бои црна и бела се креирани со CMYK и се обезбедат повеќето детали од нагласува на сенки. 4 бои црна и бела слики бараат многу деликатна рамнотежа. Кога поставување на вашите датотеки, вие мора да бидете сигурни дека не е боја фрлија во вашите слики. Мора да се елиминира фрлија во Photoshop пред сликата да се увезуваат во InDesign.

 

вектор Илустрации

Излез сите вектор илустрација датотеки во EPS или (Пи Illustrator). Бидете сигурни дека за да одговараат на имињата на боја во овие датотеки на имињата на исти бои во изгледот софтвер.

Некои верзии на Adobe Illustrator ќе ви овозможи да ги зголеми или намали резолуција Adobe Illustrator е стандардниот излез. Не дотерувајте ја оваа поставка. Намалување на резолуцијата ќе резултира со слабо формиран патеки. подигање на тоа може да даде непотребни грешки за време на preflight.

Зачувај линија датотеки уметноста како bitmapped слики. Ако ги спаси сиво, на рабовите може да излезе со екран полутон што ги прави се појавуваат замаглени или грапав.

 

Користење на цврсти материи за црно мастило

Ако голем простор на солидна црно ќе биде премин други изградени боја, нема да има разлика во густината помеѓу области во боја и оние кои не се во текот на боја. Решението е да се изгради "богата црна" боја микс, како што следува:

Цијан = 30%
магента = 30%
Жолта = 10%
Црното = 100%

Користејќи се со оваа богата црна ќе се избегне какви било варијации очигледна густина во црно материи. Тоа е исто така добра формула за производство на густа, униформа солидна црно, дури и кога тоа нема да биде премин други бои.

Други црни елементи како што се правила, тип, и тенка илустрација елементи треба да се направени од 100% црна и во собата да излишен.

Размислете за додавање на лак на страниците кои се цврсти темна боја соочува со бела страница да се спречи тргна.

 

Ослободување на Вашиот проект

Пред поднесување на вашите датотеки, ве молиме користете го preflight команда во InDesign да се провери вашите датотеки.

Ве молиме вклучуваат:
• Само слики кои се користат во изгледот. Бидете сигурни дека на имиња и локации на линкувани фајлови не се менуваат откако ќе се соберат вашите датотеки.
• Сите bitmapped димензии на сликата треба да биде најмалку 300 dpi, и сите датотеки вектор линија уметност треба да биде најмалку 1200 dpi
TIFF и EPS  датотеки треба да биде CMYK, не RGB. Сите слики како TIFF, и сите вектор линија уметност во EPS.
• Вклучување на сите  фонтови  се користи, заедно со нивните соодветни фонтови за печатач, дури и ако на фонтот најчесто се користи.
• Елиминирање на сите неискористени бои. Палета на бои InDesign е има "Избери ги сите неупотребени" опција која ќе ви помогне да се лоцира и да го избришете овие swatches.
• Уверете се дека секоја боја има само едно име.
• Поедноставување на графика за користење на минимален број на чекори во мешавина или најмалиот број на поени на патот.
• Осигурајте се дека документите Фотошоп не вклучуваат неискористени или скриени слоеви. Во спротивно, може да се случи чудо грешки и скриените слоеви може да излезе и да се создаде неочекувани резултати.
• Елиминирање на неискористените елементи на картон или елементи кои се целосно скриени од страна на други објекти.
• Сите страници треба да има trims и  крвавења  (крварења треба да се прошири 3мм или 1/4 "надвор од нивото на опременост на сите 4 страни).
• Вклучување на ниска резолуција PDF датотеки за поставување и / или ласерски принтер. Напиши страница броеви на ласери ако Фолија не се печати или ниска резолуција PDF датотеки за сместување.
• Вклучување на посебна апликација или PDF датотеки за текст и капак, во случај било која друга компонента (endpapers, обврзувачки, итн)
• Боја насоки, ако се снабдуваат.

Можете да поднесете вашиот датотеки преку wetransfer, Hightail или друга програма онлајн споделување на датотеки, или пренослив диск (бидете сигурни дека за да го вклучите кабел за поврзување со компјутер). Достават InDesing или Hi-res печати подготвени PDF датотеки со трим марки и крвари вклучени.

За дополнителни информации за тоа како да се постави PDF датотеки, ве молиме посетете ги веб-сајт на Adobe:  https://helpx.adobe.com/indesign/how-to/indesign-create-pdf-for-print.html?set=indesign-get -started од суштинско значење-почетници
WhatsApp Online Chat !